Hotel Sacher a jeho hosté

Když jsem poprvé četla anotaci knihy Anna Sacher a její hotel, představila jsem si biografický román o zajímavém člověku v zajímavém městě a ještě zajímavější době. Realita je trošku někde jinde – pro mě malé zklamání, pro někoho to ale může být ještě zajímavější.

Název knihy bych spíše změnila na Restaurace a hotel Sacher, známí hosté a jejich vliv na utváření Vídně. K mému zklamání se totiž ve skutečnosti o osobě Anny Sacher čtenář mnoho nedozvídá. Kdo by čekal podrobnosti o jejím životě, dětech, láskách… o tom, jak tato pokroková žena dokázala hotel řídit, či by chtěl možná (a klidně i fabulovaně) nahlédnout do jejích pohnutek, myšlenek nebo třeba umění marketingu té doby, bude lehce zklamán.

Sacher jako středobod dění

Rakouská novinářka, spisovatelka a režisérka Monika Czernin – pojala Annin příběh spíše jako tenkou dějovou linku, která protkává osudy velikánů Rakouska-Uherska i nově vzniklého Rakouska po 1. světové válce, jenž měli vliv na utváření Vídně i jejího politického, kulturního, společenského, sportovního, věděckého či charitativního života. Navíc nezapře svou novinářskou profesi, neboť částí příběhu, pro které by neměla reálný podklad – ať už z historických publikací, článků v novinách nebo třeba deníkových zápisků jednotlivých aktérů – je jen málo, a pokud (náhodou :-)) zapojí svoji fantazii, má k tomu vždy nějaké zdůvodnění (je uvedeno v závěru knihy).

Změny na přelomu tisíciletí

S Annou Sacher proplouváme obdobím od roku 1869, kdy ještě teprve vznikající výnosné podnikání vedl její manžel Eduard, až do roku 1929, kdy Anna umírá. Hotel vedla dlouhých 37 let a příběh tak nevynechává ani zajímavé detaily, které souvisí s nestabilní předválečnou dobou. Historické okamžiky jsou také nejzajímavější částí – dozvíme se například o postupném zavádění zákonů o ochraně zaměstnanců, elektrifikaci, ale třeba i vzniku vídeňské záchranné služby.

„U žádné jiné profesní skupiny nebyl počet sebevražd vyšší než u pokojských z venkova. Bez peněz byly dívky vydány zcela napospas libovůli pánů domu, jejichž ženy se to naučily přehlížet. To pokojským v hotelu Sacher se dařilo lépe.“
(s. 24)

Historická Vídeň

Pro milovníky Vídně (zvláště pak okolí Ringstrasse, kde hotel Sacher leží), její historie i známých osobností, je kniha ideálním společníkem. Při čtení je pouze trošku problematické udržet si pozornost a dějové souvislosti, neboť má autorka tendence u jednotlivých hotelových hostů vždy popsat skoro celý jejich život, přesouvá se kvůli tomu v čase tam a zase zpět a uvádí spousty jmen, v nichž se čtenář začne dříve nebo později ztrácet, či hůře, nudit.

Nejsem až takovým fanouškem historie, čekala jsem spíše beletrizovaný životopis a místy byl na mě text příliš podrobný, proto je mé hodnocení střídmé – vy se jím ale nenechte odradit a pokud máte historicky přesná díla v oblibě, Annu Sacher a její hotel mohu určitě doporučit.

Hodnocení


Anna Sacher a její hotel – Monika Czernin
Anna Sacher und ihr Hotel: Im Wien der Jahrhundertwende, překlad Kristina Váňová
Moba, 2017, 352 stran
978-80-243-7660-8

Anotace

Příběh o legendární majitelce hotelu Anně Sacherové, v jejímž životě se odráží sláva a pád nejslavnější vídeňské epochy. Jedinou dědičku a legendární šéfovou Hotelu Sacher z doby na přelomu století proslavili jednak její významní hosté a jednak vytříbený smysl pro vídeňský společenský život.


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Nakladatelství Moba!

Líbilo se vám? Sdílejte článek s ostatními!
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Buffer this page
Buffer
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *