Můra noční, předvánoční aneb Ukradené Vánoce

Filmovou klasiku, jakou jsou Ukradené Vánoce, znají skoro všichni (i když, některým v Knižní šifře dokázaly pěkně zatopit :-)). Jejich původní předloha je ale knižní. Je to první kniha, kterou tehdy ještě neznámý režisér a animátor Tim Burton napsal a samozřejmě i sám ilustroval…

Pro filmu-znalé není děj Můry noční, předvánoční žádným tajemstvím, je ho tam naopak oproti filmu o něco méně. Celý příběh je ale veršovaný a je postaven zejména na vizuální stránce – ilustrace nad textem výrazně převažují. I přesto ale dokáže autor v pár verších shrnout krásně celý úsměvný děj o tom, jak se pán Halloweenska Jack Skeleton rozhodne, že jej všudypřítomný děs nebaví a začne místo Santy konat dobro 🙂

Velká poklona určitě patří překladateli – Richard Podaný si dokázal s květnatým jazykem i výrazy v češtině méně častými (přece jen se jedná o americké Vánoce) pohrát naprosto špičkově, ostatně posuďte sami:

„Ačkoli si Jack myslel, jak moc slibně to zní,
Jeho představa Vánoc byla silně makabrózní.“
(s. 26)

Necelých 50 stránek, z nichž je většina ilustrovaných, přečtete za malou chvilku, budete se k nim ale zaručeně vracet – a třeba si vytvoříte i novou vánoční tradici 🙂 A kdybyste náhodou nikdy neviděli film plný krásných písní, mrkněte na trailer, třeba vás navnadí!

Hodnocení


Můra noční, předvánoční – Tim Burton
The Nightmare before Christmas, překlad Richard Podaný
Argo, 2014, 46 stran
978-80-257-1109-5

Anotace

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční.


Četli jste Můru noční, předvánoční – třeba v rámci Čtenářského klubu na ČBDB.cz?

Líbilo se vám? Sdílejte článek s ostatními!
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Buffer this page
Buffer
Email this to someone
email
Print this page
Print

One Reply to “Můra noční, předvánoční aneb Ukradené Vánoce”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *