Grafitové děvče a jeho životní zkoušky

Matka alkoholička, která o svou dceru absolutně nepečuje. Kamarád z bohaté rodiny, který si musí adrenalinovými zážitky dokazovat, že vůbec „žije“. Sedmnáctiletá Táňa rozhodně nemá lehký život. Grafitové děvče slovenské autorky Miroslavy Varáčkové se věnuje hned několika vážným společenským tématům a přesto si zachovává šmrnc pro svou cílovou teenagerskou skupinu.

I přesto, že Táňa ještě chodí na střední školu, nedostává se jí ze strany matky absolutně žádné podpory. Sice spolu bydlí, Táňa si však veškeré prostředky na jídlo a další potřeby pro sebe i mámu musí obstarat sama, protože ta vše propije. Domov pro ni navíc není žádným útočištěm – buď je v něm matka zpitá pod obraz nebo ve společnosti čím dál horších individuí, které jí za poskytnutou „společnost“ donesou tak leda lahev. Táni tak nezbývá, než vše držet co nejvíce v tajnosti, aby nebyla umístěna do dětského domova a (často místo školy) brigádničit v kavárně. Příležitostně si navíc „vydělává“ i krádežemi, které podniká spolu se svým kamarádem Břitvou. Ten je pro změnu bere jako formu adrenalinu a rebelie proti svým bohatým rodičům.

Naděje na lepší budoucnost?

Vše se však změní, když se potká s fotografem Benem, který jí nabídne možnosti, o nichž si nedovolovala ani snít. Nic ale samozřejmě nezůstane tak růžové, jak se zdá. Zvládne Táňa další životní zkoušky?

Okořeněno komiksem

Celý děj knihy je neobvykle protkán pasážemi, v nichž přechází text do komiksové podoby, což mu přidává na zajímavosti. O ilustrace se postarala slovenská grafička Ivana Jancíková, která všem postavám doslova vdechla duši. Byť pro mě osobně jsou její kresby až příliš syrové, ději tyto „vsuvky“ rozhodně napomohly v gradaci. Velké plus zaslouží i krásná metalická obálka, na kterou je radost v knihovně pohledět 🙂

Autorčin styl vyprávění je veskrze stručný. Několikrát narazí na důležité téma či vykreslení postavy spíše náznakem a čtenář se nedočká dalšího vysvětlení ani detailnějšího rozpracování, což je škoda. Díky tomu pak má tendenci celá kniha vyznít maličko klišoidně (protože holka z ulice, kterou „zachrání“ bohatý muž je už samo o sobě klišé 😀 ), i když potenciál samotného tématu je velký. Naštěstí to zachraňuje několik pasáží, které tuto uniformitu narušují.

Cílovou skupinou jsou určitě mladé dívky a když si vzpomenu na své dospívání a čtení dívčích románů (Kdo z vás měl taky období Lenky Lanczové? U mě bylo naštěstí krátké 😀 ), myslím, že do tohoto žánru zapadne Grafitové děvče dobře. Navíc v moderním kabátku a neobvyklém, částečně komiksovém, zpracování 🙂

Hodnocení


Grafitové děvče – Miroslava Varáčková
Grafitové dievča, překlad Jan Hanzlík, ilustrace Ivana Jancíková
Slovart / #booklab, 2017, 184 stran
978-80-7529-484-5

Anotace

Táňa kráčí vstříc bezútěšné budoucnosti – dostudovat s odřenýma ušima, najít si nejpodřadnější práci ve městě a doufat, že ji nechytí policajti. Nemá to v životě lehké. Doma ji čeká jen matka alkoholička, která jí nedokáže dát ani pár drobných na jídlo, natož na něco jiného, bez čeho se sedmnáctiletá holka prostě neobejde. Z reality uniká jen s kámošem při drobných krádežích. Když ji osloví fotograf Ben, Táňa nabude pocit, že po letech trápení a soužení jí bude v životě konečně něco dopřáno. Jenže vztah založený na neupřímnosti a falši nemůže vydržet. A neštěstí nikdy nechodí samo.

Líbilo se vám? Sdílejte článek s ostatními!
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Buffer this page
Buffer
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *