Plameňák na konci léta

Pět amerických autorek fantasy se představuje v šesti krátkých povídkách. Malá povídková antologie nakladatelství Gnóm je plná současné fantastiky s ženami v hlavní roli, které spojuje skvělé vypravěčské řemeslo.


Pamela Rentz – Bitva o malou velkou vědu

Lze sestavit stroj pro cestování časem, který by zachránil indiánskou rezervaci? Stařešinové dají Agnes jasný úkol. Co na tom, že její výzkumná laboratoř je prakticky bez peněz, rozhodně zažila lepší časy a do minulosti se zatím umí jen dívat pomocí prototypu zařízení doslova tvořeného na koleně. Nejdůležitejší je totiž jednoznačně zachránit bingo!

Pamela Rentz, u nás neznámá autorka příběhů na pomezí fantastiky a absurdna, dokáže nádherně vykreslit i realitu indiánského kmene. Sama pochází z kalifornského kmene Karuků a indiánská témata se v jejích dílech často objevují.


Ursula K. Le Guin – Velká radost

Možná někteří z Vás znají z vlastní zkušenosti cesty, kdy trávíte hodiny čekáním na další let, jehož odbavení se stále odsouvá. A právě tohoto času využívají hrdinové povídky Velká radost pro takzvané „mimolety“, kdy se přesunou do jiné roviny a užívají si třeba u moře – proč nestrávit týden na pláži, zatímco čekáte 3 hodiny na letišti? Jakmile se mimolety rozšířili masověji, komerční sféra na sebe nenechala dlouho čekat – v nabídce Bezva Svátky™ tak najdete například Vánoční ostrov, na němž si celoročně můžete užít atmosféru Štědrého dne nebo ostrov Čtvrtého července. Je všechno ale tak růžové, jak to vypadá?

Ursula K. Le Guin není pro české čtenáře neznámou autorkou, její dílo patří k těm kultovním. Povídka Velká radost je součástí knihy cestopisných črt po imaginárních krajích Changing Planes (Mimolety), u níž můžeme jen doufat, že třeba někdy vyjde jako celek 🙂


Pat Murphy – Jak to bylo doopravdy & Hejno zahradních plameňáků

Milujete pohádky? Jak to bylo doopravdy vám podá svou vlastní, reálnou verzi pohádky o Sněhurce, která s tou původní má společné vlastně jen jméno. Ryze feministická povídka vede k zamyšlení, ale i zasmání. Vypravěči pohádek jsou prostě lháři!

Hejno zahradních plameňáků je zase z jiného soudku a „naváží“ se do americké tradice nádherných čistých sousedství s malebnými domky a zákazem jakýchkoli nepatřičností či nezvyklostí. V kalifonském obytném komplexu Divoká Doubrava celý tento ekosystém naruší Joan Egyptová, která směrnice dodržuje…a to vždy do posledního puntíku 🙂

Pat Murphy je plodná a oceňovaná autorka, která má unikátní vypravěčský styl, jenž proplouvá mezi nejrůznějšími žánry. V příštím roce se můžeme těšit na její postapo román Město, nedlouho poté, který vydá rovněž nakladatelství Gnóm!


Kelly Barnhill – Paní Sorensenová a seskveč

Jaký rozruch může způsobit na malé vesničce vdova, její zvířecí přátelé a nová láska? Povídka je nejen o souznění člověka s přírodou, ale zavede nás i do bláznivého fantaskního světa lesní říše a jejích obyvatel.

Kelly Barnhill je autorkou povídek pro dospělé a knih pro mládež v ČR zcela neznámou. Dle slov nakladatele a současně překladatele celé antologie, Jakuba Němečka, od ní v českém jazyce nevyšla zatím ani řádka. Tato povídka je rozhodně důstojným předvojem dalších, které ji snad budou následovat, fandím tomu.


Charlie Jane Anders – Šest měsíců, tři dny

„Muž, který umí vidět budoucnost si dal rande se ženou, která umí vidět mnoho různých budoucností.“

Jak dopadne jejich setkání a má jejich vztah nějakou naději, když on přesně ví, jak skončí a ona pořád doufá, že se vyplní ta budoucnost, kterou vidí nejoptimističtěji? Mistrně zpracovaná povídka o příběhu dvou lidí, kteří přesně ví, co v následující chvíli nastane a jak přesně bude probíhat jejich první milování i první hádka.

Charlie Jane Anders je velmi plodná autorka povídek a šéfredaktorka internetového futuristického magazínu io9.com. Jedním z jejích posledních počinů je román All The Birds in the Sky, který mě zaujal už anotací – je totiž o vztahu mezi dívkou vládnoucí magií a geniálním matematikem a technikem.


Celá malá antologie byla vybrána (i přeložena) s neobyčejným vkusem a všechny povídky jsou na vysoké úrovni. Dokonce bych se nemohla rozhodnout, pokud bych měla vypíchnout tu nejlepší (nebo nejhorší). Jednoznačně doporučuji nejen milovníkům fantastiky.

Hodnocení


Plameňák na konci léta – Kelly Barnhill, Pamela Rentz, Charlie Jane Anders, Pat Murphy, Ursula K. Le Guin
výběr a překlad Jakub Němeček
Gnóm!, 2016, 152 stran
978-80-906-124-0-2

Anotace

Malý průřez současnou americkou fantastikou (ne-realistickou) literaturou psanou v duchu klasické vypravěčské tradice Poea, Twaina či Bradburyho, ovšem z ženského úhlu pohledu. Jednotlivé povídky jsou velmi různorodé, o když leccos mají společného: svobodný a suverénní přístup k žánru, skvělé vypravěčské řemeslo, vtip a nadhled… a ženské hlavní hrdinky. Šest malých klenotů vylovených z moře anglosaského psaní.

Líbilo se vám? Sdílejte článek s ostatními!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email
Print this page
Print