Čtenářská výzva 2018 – 1. část

Plníte Čtenářskou výzvu? Rok je skoro v polovině a je čas na malé shrnutí, ale třeba i inspiraci pro plnění jednotlivých témat. 20 knih za rok není až tak mnoho, některá z témat ale dokážou člověka potrápit 🙂 Jak se s tím popasovat?

Důležité je si hned ze začátku říct, že o nic nejde – nikdo vás nebude kontrolovat, nikdo vás nebude „lynčovat“, že přece tato kniha vůbec neodpovídá tématu, do kterého jste ji v dobré vůli zařadili. Ono totiž sto lidí, sto názorů, že ano 🙂 Výzva je o částečném překonání sama sebe, vystoupení ze své komfortní zóny – třeba přečtením si žánru či autora, kterého bychom jinak nečetli… Ale především by to měla být zábava!

Nepřečtete 20 knih ročně? No a co? Zboří se snad svět? Přece to neznamená, že byste se nemohli zapojit jen do některých témat. Stejně tak, pokud je pro vás některé z nich vyloženě nezajímavé – přečtěte si radši knihu, která vás bude bavit 😉

Obrňte se trpělivostí a jdeme na to!

Poslední hrdina – Terry Pratchett

1. Kniha, která byla zmíněna v jiné knize

Hned první téma je pěkně záludné – pro její splnění bez nápovědy musíte být sečtělí natolik, abyste si pamatovali knihu, o které se mluví v nějaké jiné. Naštěstí to ale není tak složité, jak to vypadá, protože je takových knih kupodivu docela hodně 🙂

Přečetla jsem: Malé ženy – jsou zmíněny například v knize Žena z kajuty č. 10, která byla mou inspirací, najdete je ale také v Geniální přítelkyni nebo v knihách Alex Flinn.

Další možnosti: Téměř každé kultovnější dílo bylo někde zmíněno – nešlápnete vedle jak s klasikou (Anna Karenina, Na větrné hůrce), tak i s novějšími kousky (Harry Potter, Pán prstenů). Sázkou na jistotu budou knihy autora, o kterém vyšla biografie 🙂


2. Kniha autora, který žil ve vašem kraji

Tohle je něco pro patrioty a milovníky české literatury! Navíc si můžete vybrat, zda si přečtete autora z místa vašeho narození nebo současného bydliště (pokud to tedy není to samé). Já dala přednost svému současnému kraji, abych se malinko dovzdělala…

Co plánuji přečíst: Dobří holubi se vracejí nebo některý díl ze série Básníků od Ladislava Pecháčka (Pardubický kraj).

Další tipy: Hledejte mezi významnými osobnostmi vašeho kraje 🙂


3. Kniha s vánoční tematikou

Jedno z těch snadnějších témat, stačí si vybrat, jestli číst pohádkový příběh, klasiku nebo něco napínavějšího a pustit se do čtení. Ideální je si téma samozřejmě nechat až na prosinec, kdy aspoň hezky navodí atmosféru.

Přečetla jsem: Sněží, sněží… – soubor tří young adult povídek od tří známých autorů, které se spolu zajímavým způsobem prolínají.

Další tipy: Krásná Můra noční, předvánoční od Tima Burtona, Vánoční koleda Charlese Dickense, humorné Doktore, šťastný a veselý!  od Patricka Taylora, fantasy Otec Prasátek Terryho Pratchetta, české Svátky krásné hvězdy Františka Kožíka a další…


4. Kniha, ve které se jedna z postav jmenuje jako vy

…a vy budete doufat, že to není úplná mrcha 🙂 Pokud o žádné takové knize nevíte, nevěšte hlavu, na všechno je řešení. Nějaká dobrá duše (bohužel nevím která, ale posílám jí na dálku díky!) vytvořila tabulku se seznamem jmen a k nim odpovídajících knih, paráda!

Přečetla jsem: Poslední aristokratka – bohužel až po přečtení jsem zjistila, že zde sice Klára je, ale jen malá zmínka, takže přemýšlím, že si přečtu ještě něco jiného. Uvidím, jak to budu stíhat.

Další tipy: Viz tabulka 🙂


5. Kniha, která má čtyřslovný název

Nezdálo se mi to jako nic složitého, ale pak jsem zjistila, že letos jsem žádnou odpovídající ještě nepřečetla. Moje knihovna čítá takových knih cca 30, ale všechny jsem buď četla, nebo jsou to publikace odborné či kuchařky. Takže budete muset trošku pátrat, ale jistě něco najdete 🙂

Přečetla jsem: Příběhy z kovářovic komína – pohádka pro děti s roztomilými ilustracemi, kterou jsem slupla za večer před spaním.

Další tipy: Analfabetka, která uměla počítatBohatý táta, chudý tátaMuži, kteří nenávidí ženyDívka v pavoučí síti – Podivný případ se psem – Příliš dlouhá swingers partySmrt je mým řemeslemZ kouře a kameneFamfrpál v průběhu věkůJak přežít konec civilizaceJaký to nádherný světLáska v prachu hvězdPlameňák na konci létaPohádka o ztracené krajině – atd…


TIP pro vás!

V rámci diskuzních fór na Databázi knih najdete i tipy na knihy pro jednotlivá témata, kde se můžete inspirovat 🙂


6. Kniha poprvé vydaná v roce vašeho narození

I zde naštěstí existují prameny, do kterých můžete nahlédnout a knihu si vybrat dle svých preferencí. Kromě výše uvedeného fóra doporučuji třeba přehledný seznam na Wikipedii nebo při troše pátrání seznam na Goodreads (jedná se o seznam nejpopulárnějších knih v daném roce, ale většina vyšla v ten samý rok, takže to +/- sedí). Výhodou je, že se téma dá vztáhnout i na první vydání v češtině, čímž se vám okruh knih pěkně navyšuje.

Co plánuji přečíst: Rozhoduji se mezi To Stephena Kinga (ale asi jsem na to moc velký posera) a „bezpečným“ rereadingem Lehkého fantastična Terryho Pratchetta.

Další tipy: Viz uvedené zdroje 🙂


7. Kniha, podle níž byl natočen seriál

Vzhledem k seriálovému boomu toto téma velkým oříškem není. Téměř jistě na takovou knihu narazíte a nebo sledujete seriál, který má knižní předlohu.

Co plánuji přečíst: Zatím jsem nevybrala, ale ve hře je CizinkaAmeričtí bohové a Příběh služebnice.

Další tipy: Sherlock HolmesHercule PoirotPíseň ledu a ohně (Hra o trůny) – Pravá krevHledání AljaškyDuna – SedmilhářkyZaklínačBylo nás pětUpíří deníky – Mortal Instruments (Shadowhunters) – Živí mrtví – Cirkus Humberto – Malé ženy – …


8. Kniha od slovenského autora

Nemělo by to být složité, ale řekněme si na rovinu – jak často čtete české, natožpak slovenské autory? Moc často ne, co? 🙂 Já jsem třeba v letech 2016 a 2017 nepřečetla ani jednoho slovenského autora. Letos jsem to už naštěstí napravila a přečetla jsem autorky hned dvě.

Přečetla jsemGrafitové děvče od Miroslavy Varáčkové – young adult román kombinovaný s komixem s krásně třpytivou obálkou.

Další tipy: Juraj Červenák (fantasy a historické), Táňa Keleová – Vasilková (romantika a pro dívky), Jozef Karika (historické a mrazivé), Eva Urbaníková (pro ženy), Dominik Dán (detektivky)…
Pozor na Roberta Bryndzu, který se sice tváří jako Slovák, ale je to Brit žijící na Slovensku (příjmení převzal od svého manžela 🙂 )


9. Kniha, která obdržela cenu Magnesia Litera

Konečně téma, které se hledá velmi snadno, stačí zajít na stránky ceny Magnesia Litera a projít si seznamy oceněných knih z jednotlivých let…

Co plánuji přečíst: Ještě nemám vybráno, ale zatím se mi líbí Hřbitovní hlína (cena za překlad 2018), Opuštěná společnost (kniha roku 2018), Jasno lepo podstín zhyna (cena za překlad 2017) nebo třeba Jezero (kniha roku 2017).

Další tipy: Jmenuju se Tomáš (cena čtenářů 2018), Únava materiálu (próza 2017), Postel, hospoda, kostel (cena čtenářů 2017), Do tmy (próza 2016), Mlýn na mumie (próza 2015), Rybí krev (kniha roku 2013), Žítkovské bohyně (cena čtenářů 2013)…


10. Kniha s tematikou moře

Hodně široké téma, které si můžete pojmout zcela po svém… Odehrává se příběh na moři? Je moře jedním z hlavních hybatelů děje? Nebo je kniha o moři jako takovém? Možností je spousta 🙂

Přečetla jsem: Žena z kajuty č. 10 od britské spisovatelky Ruth Ware – nečekaně se celý děj thrilleru odehrává na palubě menší výletní lodi někde v Severním moři u norských fjordů 🙂

Další tipy: Sůl moře, Mořeplavec (série Cizinka), Stařec a moře, Siréna, Pí a jeho život, Sběratel mušlí… a spousty dalších.


První polovina je za námi a o další desítce témat zase příště, jinak by už byl článek neúnosně dlouhý 🙂 Do té doby ale klidně diskutujte pod článkem!
Účastníte se výzvy? Co jste už přečetli a na co se chystáte?
Nebojte se přidat i inspiraci na další knihy!

Líbilo se vám? Sdílejte článek s ostatními!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email
Print this page
Print