Mississippský Sen Ockerwee

Parná léta i kalné a mlhavé podzimní dny na řece Mississippi plné kolesových parníků a ruchu. Polovina 19. století a Amerika rozdělená pohledem na otrokářství. A do toho bravurně postavený upírský příběh o ideích, morálce i přátelství. Sen Ockerwee

George R. R. Martina mnozí z vás znají jako autora legendární Hry o trůny (Série Píseň ledu a ohně), jeho dílo je však mnohem rozsáhlejší a dobře si rozumí i s žánry mimo fantasy. Kromě několika sci-fi příběhů se představil i v hororové rovině, jíž je Sen Ockerwee skvělým zástupcem.

Samotné dílo propojuje prvky fantasy a tajemna, není to vyloženě prvoplánový děsivý příběh, kvůli němuž byste se nechtěli vydat sami v noci na záchod 🙂 (takový bych totiž nečetla, já jsem starý známý posera). Ošklivé momenty jsou tam všehovšudy dva a jsou to spíš krvavé, než nějak „lekací“ záležitosti. Což už najdeme dnes v každé druhé knize nebo filmu / seriálu.

Obálka švédského vydání (zdroj: Goodreads)

Ale zpět k samotnému ději. Celé vyprávění se odehrává na a podél řeky Mississippi, zejména pak mezi městy St. Louis, Natchez a New Orleans. V polovině 19. století byla tato nejdelší řeka Severní Ameriky (i se svým nejdelším přítokem Missouri je dlouhá celkem 6 275 kilometrů, což z ní dělá hned po Nilu, Amazonce a Jang-c’-ťiang 4. nejdelší řeku na světě) plná parníků, které vozily své pasažéry i náklad ze severu na jih a zpět. Není se tedy co divit, že jednou z hlavních postav je kapitán a majitel plavební společnosti Abner Marsh.

Obálka maďarského vydání (zdroj: Goodreads)

Abner ztratil za poslední zimu téměř všechny své parníky a jeho společnost je na pokraji krachu. Když mu tedy tajemný muž nabídne obchodní příležitost, chytne ji za pačesy. Zejména pak, když to znamená, že si může nechat postavit největší a nejrychlejší bočněkolesový parník na řece. Jedinou podmínkou pak je stálá přítomnost nového společníka jménem Joshua York a jeho přátel na palubě.

Druhá dějová linka je už od počátku orientovaná na temnější stranu. Damon Julian a jeho kompanie doslova parazituje na společnosti. „Potravu“ a bezpečnost přes den jim zajišťuje „Mrzout“ Billy Tipton – hnusák všech hnusáků, který vám rozhodně sympatický nebude 😀

Obálka bulharského vydání (zdroj: Goodreads)

Kdy a jak se tyto linky protnou a jak nakonec Sen Ockerwee skončí, si už musíte přečíst sami. Určitě jej ale doručuji, protože se v něm snoubí skvělý příběh plný dilemat i revolučních myšlenek, společně s brilantním vykreslením jednotlivých postav, jak už to ostatně G. R. R. Martin umí. Jedinou slabinou knihy je rozvláčnost (což nás u Martina nemůže překvapit 😀 ), takže doporučuji pomalejší cca 100 stránkový rozjezd „vydržet“, pak už se děj hezky rozběhne.

Ještě musím tentokrát zmínit obálku knihy, která se v české mutaci náramně nakladatelství Triton povedla. A protože nemám tentokrát moc fotek (žádné) a knihu už zase nemám, vybrala jsem pro vás pro ilustraci i pár obálek zahraničních 🙂

Hodnocení


 

(zdroj: nakl. Triton)

Sen Ockerwee – George R. R. Martin
Fevre Dream, překlad Richard Podaný
Triton, 2007, 436 stran
978-80-7254-910-8

Anotace

Sen Ockerwee je fascinující upíří příběh zasazený do doby a prostředí, které známe od Marka Twaina: na starou Mississippi, jejíž vody brázdí veliké a hrdé kolesové parníky. Navíc to není jen mistrně vystavěný a napínavý příběh o souboji se zlem, ale také dokonalá ukázka spisovatelské virtuozity. Martin tu téměř marnotratně do jediné knížky zasadil celou řadu postav, jako jsou kapitán Abner Marsh nebo Mrzout Billy Tipton: postav, na které se po dočtení knihy rozhodně nezapomíná. Putují po kalných a mlhami zahalených vodách Mississippi až do míst tak děsivých, že strach o život je tam tou nejmenší z jejich starostí…

Líbilo se vám? Sdílejte článek s ostatními!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email
Print this page
Print